We are a leading Manufacturer of 3 inch barrication tape, 3 inch pe barricading caution tape, 3 inch l & t barricade tape and 3 inch polyethylene safety barrication tape from Loni, India.
₹ 1 / Meter Get Latest Price
| Print Text | Caution |
| Tape Width | 100 mm |
| Tape Length | 500 m |
| Usage/Application | Construction |
| Backing Material | LDPE |
| Adhesive Type | Non Adhesive |
| Color | Yellow and Black |
| Material | Polyethylene |
| Feature | Heat Resistant |
| Brand | Shiva |
| Packaging Type | Roll |
| Pattern | Plain |
| Thickness | 0.05 mm |
| Width | 3 inch |
Minimum order quantity: 5000 Meter
₹ 1 / Meter Get Latest Price
| Print Text | Caution |
| Tape Width | 50 mm |
| Tape Length | 250 m |
| Color | Red White |
| Backing Material | PE |
| Adhesive Type | Single Side |
| Feature | Heat Resistant |
| Size | 3 inch |
| Width | 10 inch |
| Thickness | 0.05 mm |
| Type | Non-Adhesive |
Minimum order quantity: 50 Meter
₹ 1 / Meter Get Latest Price
| Print Text | LT |
| Tape Width | 75 mm |
| Tape Length | 300 m |
| Backing Material | LDPE |
| Adhesive Type | Non Adhesive |
| Color | White |
| Feature | Heat Resistant |
| Material | LDPE |
| Size | 3 inch |
| Usage | Construction |
| Length | 300 mtr |
| Thickness | 0.05 mm |
| Width | 75 mm |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 1 / Meter Get Latest Price
| Print Text | Caution |
| Tape Width | 100 mm |
| Tape Length | 500 m |
| Usage/Application | Safety |
| Backing Material | Polypropylene |
| Adhesive Type | Non Adhesive |
| Color | Yellow and Black |
| Feature | Heat Resistant |
| Thickness | 0.05 mm |
| Width | 3 inch |
Minimum order quantity: 50 Meter
Mr. Sajjan Yadav (CEO)
Shiva Industries
1st Floor, Plot No E-163, Sector A-7, Pocket-2, Tronica City Loni
Loni - 201102, Ghaziabad, Uttar Pradesh, India