Providing you the best range of logo caution tape, 3 inch caution tape, yellow caution tape, caution tape, customized logo caution tape and barricading tape virgin fresh quality with effective & timely delivery.
₹ 170 / Kg Get Latest Price
| Print Text | Danger |
| Tape Width | 75 mm |
| Tape Length | 200 m |
| Detectable Type | Detectable |
| Tape Type | Barricading Tape |
| Usage/Application | Construction |
| Color | Red White |
| Backing Material | LDPE |
| Adhesive Type | Non Adhesive |
| Usage | Construction |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 0.75 / Meter Get Latest Price
| Print Text | Police Line Do Not Cross |
| Tape Width | 75 mm |
| Size | 3 inch |
| Feature | Heat Resistant |
| Material | LDPE |
| Length | 300 m |
| Thickness | 0.05 mm |
| Type | Non-adhesive |
| Color | Red & Yellow |
₹ 110 / Roll Get Latest Price
| Tape Width | 0-20 mm |
| Tape Type | Barricading Tape |
| Tape Length | 10-20 m |
| Brand | SHIVA |
| Color | Yellow |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Warning & construction |
₹ 0.75 / Meter Get Latest Price
| Width | 3 Inches |
| Material | LDPE |
| Color | Yellow and Black |
| Feature | Waterproof, Heat Resistant |
| Usage/Application | Warning |
| Brand | Shiva |
| Pattern | Plain |
| Packaging Type | Roll |
| Thickness | 0.05 mm |
Minimum order quantity: 5000 Meter
₹ 110 / Roll Get Latest Price
| Tape Width | 40-60 mm |
| Tape Type | Barricading Tape |
| Tape Length | 40-50 m |
| Brand | Shiva |
| Color | Yellow |
| Roll | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Warning & construction |
₹ 0.72 / Meter Get Latest Price
| Print Text | Universal |
| Tape Width | 75 mm |
| Tape Length | 200-500 m |
| Backing Material | LDPE |
| Adhesive Type | Non Adhesive |
| Feature | Heat Resistant |
| Material | LDPE |
| Size | 3 inch |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 300 m |
| Thickness | 0.05 mm |
| Width | 10 mm |
| Color | White and Red |
Minimum order quantity: 50 Meter
FRESH BARRICADING TAPE COMES IN-
100 MTR ROLL/200 MTR/250 MTR/300 MTR/500 MTR.
WIDTH-3 INCH
₹ 0.75 / Meter Get Latest Price
| Material | LDPE |
Mr. Sajjan Yadav (CEO)
Shiva Industries
1st Floor, Plot No E-163, Sector A-7, Pocket-2, Tronica City Loni
Loni - 201102, Ghaziabad, Uttar Pradesh, India