Offering you a complete choice of products which include 3 inch red caution tape and 3 inch construction caution tape.
₹ 0.75 / Meter Get Latest Price
| Print Text | Caution |
| Tape Width | 75 mm |
| Roll Length | 250 m |
| Detectable Type | Detectable |
| Tape Type | Barricading Tape |
| Usage/Application | Construction |
| Base Material | LDPE |
| Color | Red |
| Adhesive Type | Non Adhesive |
| Print Side | Single Side |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 0.75 / Meter Get Latest Price
| Print Text | Caution |
| Tape Width | 75 mm |
| Tape Length | 200 m |
| Detectable Type | Non Detectable |
| Material | LDPE |
| Backing Material | LDPE |
| Adhesive Type | Non Adhesive |
| Color | Yellow and Black |
| Brand | Shiva |
| Features | Heat Resistant |
| Thickness | 0.05 mm |
| Packaging Type | Roll |
| Pattern | Plain |
| Width | 8 inch |
| Usage/Application | Warning |
Minimum order quantity: 5000 Meter
Our firm offers a high-quality range of 3inch Underground Caution Tape. It is manufactured using top quality materials and latest technology and tested under various quality parameters.
Mr. Sajjan Yadav (CEO)
Shiva Industries
1st Floor, Plot No E-163, Sector A-7, Pocket-2, Tronica City Loni
Loni - 201102, Ghaziabad, Uttar Pradesh, India