Leading Manufacturer of 3 inch telecom warning tape, 3 inch rjil warning tape, 9 inch underground warning tape, 6 inch ldpe warning tape, 5 inch ldpe warning tape and 4 inch pvc warning tape from Loni.
₹ 280 / Roll Get Latest Price
| Tape Width | 100 mm |
| Roll Length | 200 m |
| Detectable Type | Non Detectable |
| Base Material | LDPE |
| Print Text | Custom Text |
| Usage Area | Construction |
| Color | Red and Black |
| Feature | Heat Resistant |
| Brand | Shiva |
| Packaging Type | Roll |
| Pattern | Plain |
| Print Side | Single Side |
| Width | 3 inch |
| Type | Non-Adhesive |
| Thickness | 0.03 mm |
Minimum order quantity: 5000 Roll
₹ 3 / Meter Get Latest Price
| Tape Width | 50 mm |
| Width | 3 Inches |
| Roll Length | 250 m |
| Base Material | LDPE |
| Usage/Application | Construction |
| Print Text | Caution |
| Color | Yellow Red |
| Usage Area | Construction |
| Feature | Heat Resistant |
| Brand | Shiva |
| Material | Polyethylene |
| Packaging Type | Roll |
| Thickness | 0.05 mm |
| Type | Non-Adhesive |
Minimum order quantity: 2000 Meter
₹ 3 / Meter Get Latest Price
| Tape Width | 150 mm |
| Roll Length | 200 m |
| Detectable Type | Detectable |
| Base Material | LDPE |
| Print Text | Caution Gas Line |
| Color | Yellow and Black |
| Brand | Shiva |
| Features | Heat Resistant |
| Packaging Type | Roll |
| Thickness | 0.05 mm |
| Pattern | Plain |
| Width | 9 inch |
| Usage/Application | Construction |
Minimum order quantity: 5000 Meter
Our firm offers a high-quality range of 9inch Underground Caution Tape. It is manufactured using top quality materials and latest technology and tested under various quality parameters.
₹ 3 / Meter Get Latest Price
| Tape Width | 150 mm |
| Width | 6 Inches |
| Roll Length | 200 m |
| Base Material | LDPE |
| Print Text | Caution |
| Color | Yellow and Black |
| Usage Area | Construction |
| Brand | Shiva |
| Features | Heat Resistant |
| Packaging Type | Roll |
| Thickness | 0.05 mm |
| Pattern | Plain |
Minimum order quantity: 5000 Meter
Our firm offers a high-quality range of 6 inch Underground Caution Tape. It is manufactured using top quality materials and latest technology and tested under various quality parameters.
₹ 3 / Meter Get Latest Price
| Tape Width | 300 mm |
| Roll Length | 500 m |
| Detectable Type | Non Detectable |
| Base Material | LDPE |
| Print Text | Custom Text |
| Color | Yellow |
| Usage Area | Construction |
| Packaging Type | Roll |
| Usage/Application | Construction |
| Brand | Shiva |
| Features | Heat Resistant |
| Pattern | Plain |
| Thickness | 0.05 mm |
| Print Side | Single Side |
| Size | 5 inch |
Minimum order quantity: 5000 Meter
Our firm offers a high-quality range of 5inch Underground Caution Tape. It is manufactured using top quality materials and latest technology and tested under various quality parameters.
₹ 0.80 / Meter Get Latest Price
| Tape Width | 75 mm |
| Roll Length | 200 m |
| Base Material | LDPE |
| Usage/Application | Construction |
| Print Text | Caution |
| Material | PVC |
| Usage Area | Construction |
| Color | Yellow and Black |
| Packaging Type | Roll |
| Brand | Shiva |
| Features | Heat Resistant |
| Thickness | 0.05 mm |
| Pattern | Plain |
| Width | 4 inch |
Minimum order quantity: 5000 Meter
Our firm offers a high-quality range of 4inch Underground Caution Tape. It is manufactured using top quality materials and latest technology and tested under various quality parameters.
₹ 3 / Meter Get Latest Price
| Tape Width | 300 mm |
| Width | 6 Inches |
| Roll Length | 500 m |
| Base Material | LDPE |
| Print Text | Caution |
| Usage Area | Construction |
| Material | LDPE |
| Usage/Application | Warning |
| Brand | Shiva |
| Pattern | Plain |
| Packaging Type | Roll |
| Feature | Heat Resistant |
| Thickness | 0.05 mm |
| Color | Yellow and Red |
Minimum order quantity: 5000 Meter
Our firm offers a high-quality range of 12incH GAS PIPELINE Warning Tape. It is manufactured using top quality materials and latest technology and tested under various quality parameters.
₹ 3 / Meter Get Latest Price
| Tape Width | 450 mm |
| Width | 5 inch |
| Roll Length | 200 m |
| Base Material | LDPE |
| Print Text | Caution |
| Color | Red and Black |
| Usage Area | Construction |
| Usage/Application | Warning |
| Material | LDPE |
| Brand | Shiva |
| Pattern | Plain |
| Packaging Type | Roll |
| Feature | Heat Resistant |
| Thickness | 0.05 mm |
Minimum order quantity: 5000 Meter
₹ 3 / Meter Get Latest Price
| Tape Width | 50 mm |
| Width | 10 inch |
| Roll Length | 250 m |
| Base Material | LDPE |
| Print Text | Caution |
| Color | Yellow and Black |
| Usage Area | Construction |
| Feature | Heat Resistant |
| Usage/Application | Warning |
| Brand | Shiva |
| Pattern | Plain |
| Packaging Type | Roll |
| Thickness | 0.05 mm |
Minimum order quantity: 5000 Meter
₹ 3 / Meter Get Latest Price
| Tape Width | 50 mm |
| Width | 4 inch |
| Roll Length | 200 m |
| Base Material | LDPE |
| Print Text | Caution |
| Color | Black and Blue |
| Usage Area | Construction |
| Usage/Application | Construction |
| Material | PVC |
| Brand | Shiva |
| Pattern | Plain |
| Packaging Type | Roll |
| Feature | Heat Resistant |
| Thickness | 0.05 mm |
Minimum order quantity: 5000 Meter
Our firm offers a high-quality range of 4inch Water Pipeline Warning Tape. It is manufactured using top quality materials and latest technology and tested under various quality parameters.
₹ 150 / Roll Get Latest Price
| Tape Width | 3 inch |
| Roll Length | 50 m |
| Base Material | Polypropylene |
| Print Text | Caution |
| Color | Yellow Black |
| Usage Area | Construction |
| Print Side | Single Side |
| Packaging Type | Roll |
₹ 3 / Meter Get Latest Price
| Tape Width | 6 Inch |
| Roll Length | 250 m |
| Base Material | LDPE |
| Print Text | Caution |
| Color | Yellow Black |
| Usage Area | Construction |
| Print Side | Single Side |
| Packaging Type | Roll |
₹ 3 / Meter Get Latest Price
| Tape Width | 75 mm |
| Width | 6 Inches |
| Roll Length | 250 m |
| Base Material | LDPE |
| Print Text | Caution |
| Usage Area | Construction |
| Color | Yellow and Black |
| Feature | Heat Resistant |
| Material | Polyethylene |
| Brand | Shiva |
| Pattern | Plain |
| Packaging Type | Roll |
| Type | Non-Adhesive |
| Thickness | 0.04 mm |
Minimum order quantity: 3000 Meter
₹ 110 / Roll Get Latest Price
| Tape Width | 72 mm |
| Roll Length | 250 m |
| Base Material | LDPE |
| Color | Yellow |
| Size | 3 inch |
| Print Text | Caution |
| Usage Area | Construction |
| Feature | Heat Resistant |
| Material | PE |
| Length | 100 m |
| Thickness | 0.03 mm |
Mr. Sajjan Yadav (CEO)
Shiva Industries
1st Floor, Plot No E-163, Sector A-7, Pocket-2, Tronica City Loni
Loni - 201102, Ghaziabad, Uttar Pradesh, India